ריאה ירוקה: ביקור בחנות הקנביס הרפואי

בתל אביב, בירת הקניות של ישראל, אפשר למצוא הכל. אבל ברחוב אבן גבירול פועלת חנות מיוחדת במינה שמצדיקה, אפילו יותר מתמיד, את המוניטין העירוני כמטרופולין החופש ללא הפסקה. עשרות אנשים מגיעים מדי יום לחנות לממכר קנביס רפואי, מוציאים מהכיס את המרשם ומקבלים ג'וינטים, פרחי קנביס ואפילו חפיסות "שוקולד קנביס" שמיועדות לילדים קטנים. 

תומר לוי  - NRG
 
החנות של חברת "תיקון עולם" היא היחידה בארץ שמספקת לחולים קנביס רפואי, שאמור לסייע להם להתמודד עם הכאבים העזים. עבור 6,000 ישראלים הקנביס הוא לא עוד "סטלה" טובה, אלא תרופה לכל דבר. אנשי ציבור, שוטרים, שופטים ואפילו אסיר אחד זכאים לעשן את הצמח על פי חוק. מאז שהתחילו, הם טוענים, החיים שלהם השתפרו בצורה מפליאה. 
 
"עברתי פעמיים טיפולים כימותרפיים וכלום לא עזר", מסביר דודו דסה, בן 63, שחולה בסרטן בלוטות הלימפה. "לפני שלוש שנים גיליתי את המקום הזה ועכשיו אני מאושר, ויותר מכך אני מסוגל ללכת לעבוד ולנהל אורח חיים רגיל, דבר שלא הייתי מסוגל בעבר". 
חממות במיקום סודי
מי שעומדת מאחורי מכירת הקנביס הרפואי היא חברת "תיקון עולם", שמלווה את החולים מרגע קבלת הרישיון ועד להדלקת הג'וינט הראשון. תחילה, מגיעים המטופלים לקליניקה שנמצאת סמוך לחנות, שם הם עוברים הדרכה מסודרת ויסודית כדי למנוע שימוש לא נכון. יש לכך סיבות טובות: חמישה מטופלים שהשתמשו בעבר בקנביס סבלו מהתקפי פסיכוזה, זאת לאחר שצרכו ככל הנראה מינונים גבוהים במיוחד. 
 
"גם אנשים שעישנו כל החיים שלהם מגיעים לקליניקה ומבינים שאין להם מושג בקנביס", מסביר אחד מעובדי החנות, שמטופל אף הוא בצמח. "טיפול בקנביס הוא הבטוח בעולם, יותר מאקמול. הבעיה היא שהקנביס היא האפשרות האחרונה שמציעים לחולים, כשהם מגיעים למצב שיש להם כבר גרורות בכל הגוף. זה חבל, כי הקנביס צריך להיות האפשרות הראשונה". 
 
החנות של "תיקון עולם" ממוגנת כמו מתקן של שירות הביטחון הכללי. שומרים בחוץ, דלתות כבדות וסורגים על כל חלון. עובדי החנות מודעים ל"אוצר" שהם מחזיקים באמתחתם והם שומרים עליו מכל המשמר. בסוף היום מגיעה מכונית עם מאבטחים חמושים שלוקחים את כל הקנביס שנשאר למקום מסתור סודי ומאובטח. גם מיקום החממות של החברה אינו
ידוע. 
 
אבל בפנים מתגלה עולם שונה לגמרי: ריח הקנביס ממלא את האוויר ושני מוכרים חביבים מציעים את מרכולתם הלא שגרתית. כל מטופל מגיע עם המרשם שבו כתוב במדויק מהי כמות החומר שלה הוא זכאי. המוכר מניח ערימה גדולה של ג'וינטים על משקל ומחלק אותה בינהם. 
 
בין המוכרים לצרכני הקנביס שורר יחס משפחתי ואדיב. "אני רוצה לסדר למוכרת את הבן שלי", מספרת ג'נה (שם בדוי) שנאבקת בסרטן השד. 
 
"הדבר הטוב ביותר שקרה לי מאז המחלה הארורה הזאת זה הקנביס", היא מוסיפה כאשר היא שואפת עוד עשן לריאות. "כששמעתי שאני חולה, הייתי בחרדות ולא הצלחתי להירדם. הרופאים נתנו לי כמה וכמה סוגים של כדורים וכלום לא עזר. מאז שהתחלתי עם הקנביס החיים שלי השתנו. אין תופעות לוואי, אין בחילות והכי חשוב - אני ישנה טוב". 
 
גם לטוביה שוורץ, בן 63, שחלה בסרטן, יש רק דברים טובים להגיד על צמח הפלא הזה. "במשך שמונה שנים עברתי חמישה ניתוחים להוצאת גרורת וכריתת כליה. עד היום אני עובר טיפולים כימותרפיים ויש להם תופעות לוואי רבות", הוא מספר, "לפני שנתיים הציעו לי להתחיל לקחת את הקנביס, ומאז אני כמעט ולא מרגיש את הכאבים". 
 
אחד המטופלים שמגיעים למקום לעתים קרובות הוא דני כהן, בן 43, שהיה אחד הפצועים הראשונים של האינתיפאדה הראשונה. "בשנת 88' נפצעתי בקסבה של שכם, אני סובל מכאבים חזקים כבר יותר מעשרים שנה", הוא מספר, "ניסיתי הכל, הזריקו לי אפידורל לגב אבל כלום לא עזר. לפני שלוש שנים התחלתי טיפול בקנביס רפואי וישר הרגשתי את השיפור, מה גם שאין לי שום תופעות לוואי להבדיל ממה שקורה עם משככי כאבים". 
 
למרות הדימוי הבעייתי, בחנות מסבירים כי המטרה של החלוקה היא לסייע לחולים להתמודד עם הכאבים. "הטיפול בקנביס אינו נועד 'למסטל' את החולים", מסבירים ב"תיקון עולם". "במוח האדם נמצאת המערכת האנדוקנבינואידית, שהיא בעצם מערכת העברת אותות. בזמן שאיפה של קנביס, ה-THC, החומר הפעיל שנמצא בו, מגיע למוח ומשם המערכת האנדוקנבינואידית מפנה אותו". 
 
כלומר , אצל אנשים חולים מערכת זו מנתבת את החומר הפעיל למקום הפגוע בלבד. "זה לא שלמטופלים אין סחרחורת", מוסיפים המוכרים, "אבל ההשפעה על גוף חולה שונה בתכלית מהשפעתה על גוף בריא". 
 
אבל לא הכל ירוק בחנות של "תיקון עולם". לפני כמה חודשים, מספרים המוכרים, השתילה המשטרה "מטופלת סמויה" שהגיעה מדי שבוע לחנות עם מרשם. כל פעם חזר ריטואל קבוע: "המטופלת" אמרה כי החומר שהיא מקבלת לא מספיק לה ובכל ביקור הייתה מתחננת להגדיל את הכמות. 
 
המוכרים לא הסכימו אך דבר לא עצר בעדה. היא המשיכה להתחנן ולבכות, ולא התייאשה במשך שלושה חודשים. לבסוף, נכנעה המוכרת ללחץ ה"מטופלת" והסכימה, באופן חד פעמי, לתת לה עוד גרם וחצי של קנביס רפואי. המשטרה, שחוששת מזליגה של החומר לגורמים עברייניים, כבר הייתה בטוחה שהיא בדרך לסגירת החנות, אך לצערה בית המשפט זיכה את "תיקון עולם" וקבע שה"מטופלת" שידלה את המוכרים. 
 
"אין, ולא יכולה להיות זליגה של הקנביס לגורמים עבריינים", מסבירים בחנות. "אם יש זליגה זה אך ורק דרך המטופלים עצמם. היחידים שנוגעים בחומר, משתילת הזרע עד לקצירתו, אלה רק העובדים של'תיקון עולם', שעושים את עבודתם נאמנה". 
 
http://www.nrg.co.il/online/1/ART2/242/885.html