המערכת האנדוקנבינואידית

בגוף של כל אחד ואחת מאיתנו קיימים קולטנים (רצפטורים) שקולטים את החומרים מצמח הקנאביס, הקנבינואידים, ומגיבים אליהם. מערכת זו הקיימת בגופם של כל היונקים נקראת המערכת האנדוקנבינואידית.

זוהי מערכת העברת אותות בעלת פעילות מוחית והשפעה על מגוון תפקודים ומערכות בגוף. גילויה של המערכת האנדוקנבנואידית וחקר תפקידיה בגוף, ע״י פרופ' רפאל משולם ועמיתיו, סייעו לפתוח שטח חדש בביוכימיה ובחקר המח. בהמשך, זוהו הרצפטורים הקנבינואידים ולאחר מכן זוהו הליגנדים האנדוגניים שלהם: האנדוקנבינואידים עד כה נמצאו מספר קולטנים עצביים לקנבינואידים, המוכרים ביניהם CB1, CB2, ו-GRP55. הרצפטור הראשון שנתגלה – CB1 – מצוי בעיקר במוח אך בשנים האחרונות נמצא גם ברקמות פריפריאליות. CB2 – מתבטא באופן כמעט בלעדי בתאים ואברים הקשורים למערכת החיסון והדם, כאשר ריכוזו הגבוה ביותר נמצא בטחול, אחראי לתכונות האנטי-דלקתיות של הקנאביס.

מציאת רצפטורים קנבינואידים רימזה לחוקרים על קיומם של חומרים אנדוגניים לרצפטור, ואכן, בתחילת שנות ה-90, בודדו פרופ' לוּמִיר אוֹנְדְזֵ'יי הָאנוּש ופרופ' רפאל משולם את החומר ה"אנאנדמייד". החומרים האנדוקנבינואידים שבגופנו: אנאנדמייד (anandamide) מוליך עצבי הנוצר בסינתזה של חומצה ארכידונית ואתנולאמין. מקור השם "אנאנדמייד" הוא חיבור בין המילה "אנאנדה" שבסנסקריט משמעותה "אושר", לסיומת אמייד (amide) שהוא "שייר במולקולה". אנאנדמייד, קרוי גם arachidonoyl-ethanolamide) AEA) חשוב להתפתחות העוברית בהריון וקשור ככל הנראה לרגשות אושר ושמחה, נקשר ל-CB1 ונמצא בעיקר במוח. רמתו עולה בזמן של חוסר חמצן, או פגיעה מוחית, על מנת להגן על הגוף. אנדוקנבינואיד נוסף, 2-arachidonoylglycerol 2) AG) נקשר גם ל-CB1 וגם ל-CB2 נמצא במוח ובטחול, כנראה קשור למערכת החיסון ומעורב גם בויסות לחץ דם.

שני האנדוקנבינואידים- אנאנדמייד ו-AG-2 נמצאים במוח ובפריפריה, להם השפעה על חרדה, תזונה, דיכאון, לידה, חיזוק עצמות והם נמצאים באזורי הגנה.

הקשרות החומרים הפעילים של הצמח בגוף האדם, מאפשרות טיפול ותמיכה בסימפטומים ובמחלות שונות מטיפול בילדים, טיפול בבוגרים ועד הגיל השלישי.

עשית כבר לייק לעמוד הפייסבוק שלנו?

שאלות נפוצות קשורות

חיפוש למי מילת מפתח

פוסטים אחרונים בבלוג

הזמנת מוצרי תיקון עולם

אנחנו גאים להוביל את המהפכה המודרנית לטיפול בקנאביס ברחבי

whatsapp

תודה על הגשת מועמדותך, במידה וקורות החיים ימצאו רלוונטיים ניצור קשר. בהצלחה!