מחקר מבוקר פלסבו – ארז לחולי קוליטיס כיבית

שיתוף ב facebook
שיתוף ב pinterest
שיתוף ב twitter
שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp

מחקר פרוספקטיבי מבוקר פלסבו: קנביס גורם להפוגה קלינית אך לא לרמיסיה אנדוסקופית בקרב חולים במחלת קוליטיס כיבית.

PLOS ONE 2021

תמנע נפתלי1, ליהי בר-לב שליידר2, פביאנה בנימינוב1, פרד מ. קוניקוף1, שלי טרטקובר מטלון1, יהודה רינגל1.

1 המכון לגסטרואנטרולוגיה ומחלות הכבד, מרכז רפואי מאיר, כפר סבא בשיתוף פעולה עם הפקולטה לרפואה ע"ש סאקלר, אוניברסיטת תל אביב, רמת אביב; 2תיקון עולם לקידום קנאביס רפואי, תל אביב.

קוליטיס כיבית היא מחלה דלקתית כרונית שפוגעת ברירית של המעי הגס. המחלה מהווה בדרך כלל נטל אישי, חברתי וכלכלי משמעותי עקב השפעה על איכות החיים ותפקוד יומיומי של המטופלים. הטיפולים הקונבנציונליים לקוליטיס, בטווח הארוך, יכולים לגרום סכנות כמו ממחלה ממאירה, זיהומים וירידה בצפיפות העצם. זה הוביל לחיפוש אחר אלטרנטיבה ולכן, חולי קוליטיס רבים צורכים קנאביס. עם זאת, חסרים מחקרים קליניים בתחום. מטרת מחקר אקראי, כפול סמיות, מבוקר פלסבו זה, שנערך בשיתוף עם המרכז הרפואי מאיר, הייתה להעריך את השפעת הקנאביס הרפואי על מצבם הקליני של חולי קוליטיס כיבית. הטיפול בקנTביס הוביל להפוגה קלינית ושיפור באיכות החיים של חולי קוליטיס ברמה קלה עד בינונית.

אוכלוסיית המחקר: 32 חולי קוליטיס כיבית (18 גברים, גיל ממוצע 30)

זן: ארז מול פלסבו (47% מהמטופלים קיבלו פלסבו)

תוצאות:

אף מטופל לא הפסיק טיפול במהלך 8 שבועות המעקב.17 מטופלים (53%), המשיכו את הטיפול שנה נוספת לאחר שהמחקר הסתיים.

שיפור כללי – תגובה קלינית (שנחשבת כירידה של מעל 3 נקודות בציון ה-Lichtiger index) נצפתה בקרב מטופלי קבוצת הקנביס באופן מובהק יותר ממטופלי הפלסבו; מטופלי קבוצת הקנביס השתפרו מ-10.9 ל-5.0. גם בקבוצת הפלסבו חלה ירידה בציון, זה אפקט הפלסבו, אך מתונה יותר מ-11.0 ל-8.0.

ירידה במספר היציאות ביום – בקבוצת הקנביס, מספר היציאות ירד מ-2.6 ל-1.0 ביום. בקבוצת הפלסבו, מספר היציאות ירד מ-2.6 ל-2.

ירידה בכאבי הבטן – בקבוצת הקנביס, רמת הכאב ירדה מ-10 ל-1 (בסולם מ-1 עד 10, כאשר 10 הוא כאב ברמה הכי גבוהה). בקבוצת הפלסבו, רמת הכאב ירדה מ-9 ל-8.

ירידה במקרים של דם בצואה – בקבוצת הקנביס, מספר המטופלים שדיווחו על דם בצואה ירד מ-13 ל-5. בקבוצת הפלסבו, מספר המטופלים שדיווחו על דם בצואה ירד מ-9 ל-6.

שיפור באיכות החיים – בקבוצת הקנביס נצפה שיפור מובהק באיכות החיים (מניקוד של 77 לניקוד של 98), לעומת קבוצת הפלסבו שאיכות החיים שלה נשארה באותה הרמה (ניקוד של 78 לכל הדרך).

שיפור סימפטומטי – מטופלי קבוצת הקנאביס דיווחו על שיפור מובהק בהשוואה לקבוצת הפלסבו גם בתיאבון, ריכוז, חשק מיני, כאב, שביעות רצון כללית מהטיפול וזמן תחילת ההשפעה.

• לא נצפו תופעות לוואי משמעותיות.

המחקר המלא

עשית כבר לייק לעמוד הפייסבוק שלנו?

שאלות נפוצות קשורות

הזמנת מוצרי תיקון עולם

אנחנו גאים להוביל את המהפכה המודרנית לטיפול בקנאביס ברחבי

מידע קשור

קנאביס רפואי באוטיזם – ניסיון מהחיים האמיתיים של המטופלים: ניתוח בטיחות ויעילות Scientific Reports, 2019 ליהי בר-לב שליידר 1,2, רפאל משולם3, נעמה סבן2, גל מאירי4,5,

קנאביס רפואי למחלות מעי דלקתיות: ניסיון מעשי של אופני צריכה והערכת תופעות לוואי Eur J Gastroenterol Hepatol 2019 ד"ר תמנע נפתלי1,2, ליהי בר לב שליידר3,

Cannabis and Cannabinoid Research, 2022 ברחל דנה1, סטולר אורית2, זיו-ברן תומר3, איתי גואטה4, ברקוביץ' מתיתיהו1, קוהן אלקנה1 ובר-לב שליידר ליהי5 1היחידה לפרמקולוגיה וטוקסיקולוגיה קלינית, מרכז

whatsapp

תודה על הגשת מועמדותך, במידה וקורות החיים ימצאו רלוונטיים ניצור קשר. בהצלחה!