מחקר מבוקר פלסבו – ארז לחולי קוליטיס כיבית

שיתוף ב facebook
שיתוף ב pinterest
שיתוף ב twitter
שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp

תמנע נפתלי1, ליהי בר לב שליידר2, פביאנה בנימינוב1, פרד מ. קוניקוף1, שלי טרטקובר מטלון1, יהודה רינגל1.

1 המכון לגסטרואנטרולוגיה ומחלות הכבד, מרכז רפואי מאיר, כפר סבא בשיתוף פעולה עם הפקולטה לרפואה ע"ש סאקלר, אוניברסיטת תל אביב, רמת אביב; 2תיקון עולם לקידום קנאביס רפואי, תל אביב.

קוליטיס כיבית היא מחלה דלקתית כרונית שפוגעת ברירית של המעי הגס. המחלה מהווה בדרך כלל נטל אישי, חברתי וכלכלי משמעותי עקב השפעה על איכות החיים ותפקוד יומיומי של המטופלים. הטיפולים הקונבנציונליים לקוליטיס, בטווח הארוך, יכולים לגרום סכנות כמו ממחלה ממאירה, זיהומים וירידה בצפיפות העצם. זה הוביל לחיפוש אחר אלטרנטיבה ולכן, חולי קוליטיס רבים צורכים קנאביס. עם זאת, חסרים מחקרים קליניים בתחום. מטרת מחקר אקראי, כפול סמיות, מבוקר פלסבו זה, שנערך בשיתוף עם המרכז הרפואי מאיר, הייתה להעריך את השפעת הקנאביס הרפואי על מצבם הקליני של חולי קוליטיס כיבית.

אוכלוסיית המחקר: 32 חולי קוליטיס כיבית (18 גברים, גיל ממוצע 30)

זן: ארז מול פלסבו

תוצאות:

• כל המטופלים שהתחילו את המחקר, סיימו אותו. 17 מטופלים (53%), המשיכו את הטיפול שנה נוספת לאחר שהמחקר הסתיים.

שיפור קליני בקוליטיס – מדד ה- Lichtiger, העומד את חומרת המחלה, השתפר מ-10.9 ל-5 בקבוצת הקנאביס .(p<0.000) בקבוצת הפלצבו לא נצפה שיפור מובהק מ-11 ל-8 p=0.15)).

שיפור אנדוסקופי בקוליטיס – מדד האנדוסקופי, לפי Mayo Endoscopic Scores, השתפר מ-2.13 ל- 1.25 בקבוצת הקנאביס (p=0.007). בקבוצת הפלצבו השתפר מ-2.15 ל-1.69 (p=0.034).

שיפור בתנועות מעיים – מדד תנועות מעיים השתפר מ-2.6 ל-1 בקבוצת הקנאביס (p=0.001). בקבוצת הפלסבו לא נצפה שיפור מובהק מ-2.6 ל-2 (p=0.168).

שיפור בכאבי בטן – אחוז המטופלים שסבלו מכאבי בטן ירד מ-59% ל-6% בקבוצת הקנאביס (p=0.006). בקבוצת הפלסבו לא נצפה שיפור מובהק מ-60% ל-55% (p=0.429).

שיפור באיכות החיים – איכות החיים השתפרה בקבוצת הקנאביס מ-77 ל-98 (p=0.000), בקבוצת הפלצבו לא נצפה שיפור מ-78 ל-78 (p=0.631).

שיפור סימפטומטי – מטופלי קבוצת הקנאביס דיווחו על שיפור מובהק בהשוואה לקבוצת הפלסבו גם בתיאבון, ריכוז, חשק מיני, כאב, שביעות רצון כללית מהטיפול וזמן תחילת ההשפעה.

• לא נצפו תופעות לוואי משמעותיות.

המחקר המלא

עשית כבר לייק לעמוד הפייסבוק שלנו?

שאלות נפוצות קשורות

חיפוש למי מילת מפתח

פוסטים אחרונים בבלוג

הזמנת מוצרי תיקון עולם

אנחנו גאים להוביל את המהפכה המודרנית לטיפול בקנאביס ברחבי

מידע קשור

קנאביס עשיר בקנאבידיול בקרב ילדים עם הפרעת ספקטרום האוטיסטי ובעיות התנהגות קשות – מחקר היתכנות רטרוספקטיבי J Autism Dev Disord, 2018 עדי ארן1 ;חנוך קאסוטו2;

במהלך השנים השקענו במחקרים קליניים וצברנו ידע וניסיון רחבים ביותר בתחום הטיפול בקנאביס רפואי לילדים, החל מגיל שלושה שבועות, לרבות פיתוח תכשירים ייעודיים, ופיתוח זנים

תגובה קלינית בקרב חולים במחלת קרוהן: מחקר פרוספקטיבי מבוקר פלסבו Clinical Gastroenterology & Hepatology 2013 ד"ר תמנע נפתלי1, ליהי בר-לב שליידר2, איריס דותן3, אפרים לנסקי4,

ניתוח פרוספקטיבי של בטיחות ויעילות הטיפול בקנאביס רפואי בקרב אוכלוסייה גדולה של חולי סרטן מטופלי קנאביס European Journal of Internal Medicine, 2018 ליהי בר-לב שליידר

שומרים על הרצף הטיפולי

מלאי זמין.
הנחות קבועות.

הצטרפו עכשיו למועדון החברים שלנו וקבלו הנחות מיוחדות כבר ברכישה הראשונה!