מחקר מעבדה – אפקט שמני קנאביס על התנהגות בספקטרום האוטיסטי

שיתוף ב facebook
שיתוף ב pinterest
שיתוף ב twitter
שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp

מחקר מעבדה לבדיקת השפעת הטיפול בשמני קנאביס על אפקטים התנהגותיים במודל של עכברים לאוטיזם

Translational Psychiatry, 2021

שני פולג1, עמאד חוריה2,3, אנג'לה רובן3, גיא שפירא3, נועם שומרון3, בועז ברק4,5, דני אופן1,3,4

1 מרכז למחקר רפואי פלסנשטיין, אוניברסיטת תל אביב; 2 הפקולטה למדעי החיים ע"ש ג'ורג' ס' וייז, אוניברסיטת תל אביב; 3 הפקולטה לרפואה אוניברסיטת תל אביב ע"ש סאקלר; 4 בית הספר למדעי המוח, אוניברסיטת תל אביב; 5הפקולטה למדעי החברה, אוניברסיטת תל אביב.

הפרעה בספקטרום האוטיסטי (ASD) היא הפרעה נוירו-התפתחותית עם מגוון רחב של ביטויים. תסמיני הליבה של ASD הם הפרעה רציפה בכישורים החברתיים ובדפוסי התנהגות, התנהגות סטראוטיפית וחזרתית. אלה מלווים לעתים קרובות במגבלות שכליות. נכון היום, אין טיפול יעיל וייעודי לתסמיני הליבה והתחלואה הנלווית ל-ASD. לאחרונה, מתעורר עניין רב בטיפול בקנאביס רפואי ל-ASD, עם נתונים קליניים מבטיחים. עם זאת, עדיין יש חוסר במחקרים פרה-קליניים בתחום זה.

מטרת מחקר מעבדה זה שנערך על עכברים ע"י אוניברסיטת תל אביב, הייתה לחקור את ההשפעות ההתנהגותיות והביוכימיות של טיפול אוראלי ארוך טווח בשמן אבידקל ושמן ארז, ושמן CBD ו-THC צמחיים טהורים, בעכברי מעבדה מזן Shank3 בעלי מוטציה אנושית של מודל ASD. מחקר זה מצא כי הטיפול באבידקל מקל על החרדה ומפחית התנהגויות חזרתיות ב-70% אצל העכברים המוטנטים שטופלו בהשוואה לעכברים מוטנטים שלא קיבלו טיפול. יתר על כן, דגימות מוח חשפו שינויים בביטוי mRNA של מספר גנים הקשורים להולכה עצבית בעקבות הטיפול בקנאביס. במחקר נמצא כי לטיפול בארז יש השפעות חיוביות על ההתנהגות החברתית, בנוסף להקלה על התנהגות חזרתיות.

אוכלוסיית המחקר: עכברי מעבדה מזן Shank3.

מוצר מחקר: שמן אבידקל, שמן ארז.

תוצאות:

ירידה בהתנהגות חזרתית ובחרדה – ההשפעה המרכזית של הטיפול בשמן אבידקל הייתה בהקלה על התנהגות חזרתית, בהשוואה לקבוצת הביקורת. בנוסף, העכברים שטופלו בשמן אבידקל השקיעו זמן רב יותר בחקר החלל של מבוך בו נעשתה הבדיקה, דבר שמצביע על רמות חרדה נמוכות יותר לעומת קבוצת הביקורת. אצל העכברים שטופלו בשמן ארז, בנוסף להקלה בהתנהגות חזרתית, הייתה השפעה חיוביות גם על התנהגות חברתית.

ירידה בריכוז גלוטמט – רמות גבוהות של גלוטמט נמצאו אצל אנשים עם אוטיזם. הטיפול בשמן אבידקל הפחית משמעותית את ריכוז הגלוטמט בנוזל המוח והשדרה שעה לאחר הטיפול, עם הפחתה של מעל 90% בהשוואה לקבוצת הביקורת.

שינויים בביטוי mRNA – טיפול בשמן אבידקל שינה ביטוי mRNA של גנים הקשורים להולכה עצבית במוח של העכברים. דבר זה עשוי להסביר את ההפחתה בהתנהגות החזרתית.

תופעות לוואי – טיפול כרוני באבידקל לא פגע ברווחת העכברים. התוצאות הראו כי הטיפול לא פגע בתפקוד הקוגניטיבי, במצב הרוח או בתיאבון של העכבר.

המחקר המלא

עשית כבר לייק לעמוד הפייסבוק שלנו?

שאלות נפוצות קשורות

הזמנת מוצרי תיקון עולם

אנחנו גאים להוביל את המהפכה המודרנית לטיפול בקנאביס ברחבי

מידע קשור

תיקון עולם היא ספקית הקנאביס הרפואי הראשונה בישראל, המוכרת בעולם כחלוצת הקנאביס הרפואי המודרני.  מאז הוקמה בשנת 2006,  תיקון עולם פועלת באינטגרציה אנכית – מהצמח

מאפיינים אפידמיולוגיים, בטיחות ויעילות קנאביס רפואי בקרב קשישים European Journal of Internal Medicine, 2018 רן אבוחצירה1, ליהי בר-לב שליידר1,2, רפאל משולם3, ויקטור נובק1 1מכון מחקר

whatsapp

תודה על הגשת מועמדותך, במידה וקורות החיים ימצאו רלוונטיים ניצור קשר. בהצלחה!