מנפלאות הקנאביס הרפואי
הרופאה האונקולוגית ציידה את רחל במכתב המלצה אותו מיהרו בני הזוג לשלוח ישירות למשרד הבריאות. זמן לא רב לאחר שליחת הבקשה, קיבלה רחל את האישור המיוחד שמאשר לה 'שימוש ואחזקת סם מסוכן', "האישור אמנם מוגבל לכמות ולתקופה", מסביר משה, "אבל בכל פעם יש אפשרות להאריך אותו על פי הצורך".
אחרי שקיבלה את האישור, הופנתה רחל אל ספק הקנאביס הרפואי - חברת 'תיקון עולם', החברה הראשונה בארץ שקיבלה את אישור משרד הבריאות לגדל ולספק לחולים בעלי האישורים את הקנאביס הרפואי.
​מאת: מירב לוי דיאמנט למערכת ערב ערב באילת גיליון: 2414, 08/10/2009 
זמן קצר לאחר שרחל (שם בדוי), תושבת אילת, מסיימת את טיפול הכימותרפיה, היא ממהרת לעשן את סיגרית הקנביס שלה . היא לא נהנית מהטעם, אבל תופעות הלוואי שלאחרי הטיפול נרגעות מעט . רגע לאחר שהיא יורדת מהטיסה באילת, היא ממהרת לעשן סיגריה נוספת . אם חמש דקות קודם היא היתה כל כך חלשה עד שבקושי עמדה על הרגליים, עכשיו היא יוצאת מהרכב ובכוחות עצמה מגיעה הביתה . מריחואנה - זה כל הסיפור
 
אם בעבר הלא ממש רחוק הייתם אומרים לרחל, תושבת אילת בסביבות גיל ה – 35 לחייה ולבעלה משה (שמות בדויים), שביום מן הימים תהפוך סיגריית קנביס (ובקיצור ג'וינט) לידידתם הטובה ביותר, הם היו מגביהים גבה ושוללים את האפשרות על הסף. רחל ובעלה אף פעם לא עישנו סיגריה רגילה, הם היו אנטי אלכוהול, וג'וינט הס פן תזכיר, אלא שהמציאות רצתה אחרת.
 
"היא הפכה לשבר כלי"לפני כשנה, בעקבות גידול שהתגלה בגופה, התברר כי רחל חולה בסרטן המעי הגס, "מדובר בסרטן שהוא ברמת הסיכון הגבוהה ביותר", מספר משה, "מה שאומר שהסרטן שלח גרורות". 
רחל עברה ניתוח להסרת הגידול ומאז עברה כבר 11 טיפולים כימותרפיים.
את תחילת הדרך לא ישכחו בני הזוג לעולם. עירוב של בהלה עם היוודע דבר המחלה, אי וודאות לגבי ההמשך וכמובן תופעות הלוואי הנוראיות של הטיפולים הכימותרפיים. "זו תחושה שקשה להעביר במילים", מנסה רחל לתאר את הכאבים שהיא חווה לאחר טיפול כימותרפי, "זה כאילו מישהו מרביץ לך עם מקל בכל חלקי הגוף. הכאבים מלווים בבחילות נוראיות ואגב כך כמובן מתלווה גם איבוד תיאבון וחולשה". זמן קצר לאחר שאשתו החלה בתהליך הקשה, איבדה משקל רב והפכה ל'שבר כלי' כהגדרתו, שמע משה כי עישון ג'וינט עוזר לחולים במצב שכזה להתמודד עם תופעות הלוואי של הטיפולים. בצר לו, פשפש משה באינטרנט וגילה להפתעתו, כי אכן יש דברים בגו. "קראנו באינטרנט שלצמח הקנביס יש סגולות נפלאות, שהאינדיאנים משתמשים בו כבר אלפי שנים לאלחוש כאבים", הוא מספר.
משה ורחל העמיקו בחיפושיהם באינטרנט וככל שלמדו על תכונות הפלא של הקנביס, הם ביקשו לברר כיצד יכולה גם רחל לקבל אישור לשימוש בצמח הנחשב במדינת ישראל לסם אסור.
"הבנו שמדובר במשהו שהוא 100 אחוז טבעי, בטוח יותר מכדורים כימיים שמרעילים את הגוף", הוא מסביר. אגב חיפושים, גילו בני הזוג להפתעתם, כי מזה מספר שנים, מתיר משרד הבריאות לחולים מסוימים שימוש חוקי בקנביס המוגדר כ'רפואי'. באחד הפורומים אליהם הגיעו, מצאו בני הזוג שם של אחות שהיתה עבורם הכתובת הראשונה בדרך להשגת האישור המיוחל. "היא הסבירה לי שרחל חייבת לקבל מכתב המלצה מהרופאה האונקולוגית שמטפלת בה, את המכתב עלינו לפקסס לד"ר יהודה ברוך, שהוא ורק הוא האיש שמנפיק את הרשיונות לשימוש במריחואנה רפואית בישראל עבור משרד הבריאות".
 
תיקון עולם
למזלה של רחל הרופאה האונקולוגית שלה לא התנגדה להמלצה על שימוש בקנביס, רק מאוחר יותר רחל תבין עד כמה שפר מזלה כי כיום ישנם אונקולוגים לא מעטים במדינה שאינם נותנים יד לשימוש בקנביס, "כששאלנו לדעתה בנושא", מספר משה, "היא סיפרה לנו שעל פי ניסיונה, השימוש בקנביס רפואי עוזר לא מעט לחולים בכך שהוא מפחית מעט מהכאבים, מפחית בצורה ניכרת את הבחילות שלאחר הטיפולים הכימותרפיים ומחזיר את התאבון ואגב כך מעלה את החולה במשקל".
הרופאה האונקולוגית ציידה את רחל במכתב המלצה אותו מיהרו בני הזוג לשלוח ישירות למשרד הבריאות. זמן לא רב לאחר שליחת הבקשה, קיבלה רחל את האישור המיוחד שמאשר לה 'שימוש ואחזקת סם מסוכן', "האישור אמנם מוגבל לכמות ולתקופה", מסביר משה, "אבל בכל פעם יש אפשרות להאריך אותו על פי הצורך".
אחרי שקיבלה את האישור, הופנתה רחל אל ספקי הקנביס הרפואי- חברת 'תיקון עולם', החברה הראשונה בארץ שקיבלה את אישור משרד הבריאות לגדל ולספק לחולים בעלי האישורים את הקנביס הרפואי.
כיום מספקת החברה את הקנביס למחצית מכמות החולים שצורכים אותו. לצידם פועלים היום עוד ארבעה מגדלים מאושרים, כל זאת בשל הביקוש ההולך וגובר.
"את מגיעה לדירה לכאורה תמימה", מספר משה על מקום קבלת הקנביס, "בכניסה ישנו שלט של משרד הבריאות שמחזק את העובדה שלא הגעת לסוחר סמים, והאנשים במקום עושים פשוט עבודת קודש. יושבים שם נכים ופצועים, אנשים על כסאות גלגלים ומגלגלים סיגריות. ראיתי שם איש מבוגר שכבר לא יכול להרים את הידיים כדי להחזיק את הסיגריה, אחד המתנדבים במקום לוקח עבורו שאיפה וממש כמו נשיקה מפה לפה מעביר לו את החומר. מי שלא מבין עד כמה החומר הזה מרגיע ועוזר, לא יבין לעולם עד כמה פעולה כזו מסייעת לקשיש".
משה ממשיך בתיאור הפעילות המתבצעת במקום: "יש הרבה מתנדבים בדירה, הם יושבים מול צלחות של חומר ומגלגלים את הסיגריות. יש מי שמגלגל סיגריות מפרחים שנחשבות לסיגריות חזקות יותר ויש מי שמגלגל סיגריות מעלים. הם לא נותנים לך את זה וזהו, אלא מדריכים אותך איך מעשנים, אחרי הכל לא כולם מגיעים לשם עם ניסיון בעישון".
 
חזרה לחיים
רחל שמעולם לא עישנה סיגריה רגילה, זכתה לביקור בבית החולים של שניים מהמתנדבים האלו, "הם ירדו איתה לחצר עוד בזמן שהיא היתה מחוברת באינפוזיה לטיפול הכימותרפי ולימדו אותה איך מעשנים נכון", נזכר משה, "בהתחלה היה לה קשה. היא לא ידעה איך לשאוף והשתעלה, לומר לך שהיא אוהבת את זה היום, לא ולא, גם היום היא עדיין לא מסתדרת עם הטעם, אבל אחרי הטיפולים, היא לא חושבת הרבה ומעשנת".
מאז שרחל החלה לעשן את הקנביס, התאבון שלה גבר, היא העלתה במשקל את הקילוגרמים שאיבדה ו'חזרה לחיים' כהגדרתו של משה. "אחרי טיפול, היא בקושי מסוגלת ללכת. החולשות נוראיות וגם הבחילות. בזכות סיגריה אחת, היא כבר מסוגלת לתפקד", הוא מספר, "כשאנחנו נוחתים בעיר לאחר הטיסה, היא בקושי מצליחה להגיע לרכב בחניה, אני כמעט מרים אותה על הרגליים. אנחנו נכנסים לרכב, והיא ממהרת לעשן סיגריה נוספת. עשר דקות אולי לוקח לי להגיע הביתה, והסיגריה כבר עושה את שלה, היא פותחת את דלת הרכב ומצליחה להגיע הביתה בכוחות עצמה. בזכות הסיגריה, היא לא צריכה לקחת אוסף גדול של כדורים מדכאי בחילות", הוא אומר.
אני שואלת את רחל על התחושה של אחרי העישון, והיא עונה: "אין תחושה של היי, בניגוד למה שאולי היית מצפה, אין צחוקים מטורפים, הזיות, זה פשוט מקהה מעט את החושים, את הכאב, מרגיע את המערכות ועובדה היא שאת מרגישה הרבה פחות רע, פחות כואב, זה עושה תיאבון וזה לא פחות חשוב. כשאתה בלי תאבון, אתה יורד במשקל, נכנס לדיכאון, אין לך כוח לכלום, מרגיש כמו סמרטוט וזה משליך על הרבה דברים סביבך. מצב רוח ירוד כזה עלול לפגוע במערכת החיסונית שלך ולעשות לך רע יותר, זה גלגל שעלול לפגום בטיפול עצמו. כך שאם הקנביס מונע את כל אלו, אולי הוא בעקיפין גם יכול לסייע בדרך להחלמה", היא מציעה תזה שעדיין אין לה סימוכין בשטח.
אני שואלת אותם על גידול עצמי של הקנביס בבית, ומשה מספר לי בחצי חיוך שהוא ניסה, קיבל זרעים וניסה לגדל, אבל זה לא פשוט. "צריך טמפרטורה מתאימה, תנאים נכונים וזמן, ובמחלות כאלו אין לך את הזמן, אז אנחנו לא שוברים את הראש, אלא מקבלים את הסיגריות בחינם ב'תיקון עולם' בכל פעם שאנחנו בלאו הכי עולים לטיפולי כימותרפיה במרכז.
 
תרופה לכל החולים הקשים?אם זה כל כך נפלא, איך זה שלא כל החולים נעזרים בקנביס? היום מדברים בארץ על 900 חולים בלבד שנעזרים בקנביס מתוך אלפים רבים...
רחל: "מסתבר שלמרות שזה עשוי לשנות לאדם את החיים, יש עדיין לא מעט רופאים שמתנגדים לזה למרות שמשרד הבריאות מאשר. אם יש לך רופא אונקולוג שלא מוכן לתת לך אישור, אכלת אותה".
משה: "אני מאמין שזה קורה בדרך כלל מתוך בורות של רופאים, קיבעון, כי מי שראה את התופעות של אחרי השימוש בקנביס, לא יכול למנוע אותו".
רחל מספרת על חברה שבעלה חולה בסרטן גרון לא מעט בגלל עישון מרובה. גם היום, כשמצבו גרוע, הוא עדיין מעשן, ולמרות זאת האונקולוג שלו מסרב לאשר לו שימוש בקנביס, "את מבינה", היא אומרת, "זה הרי מטורף. במקום להכניס לגוף שלו את הרעל שבסיגריה, הוא יכול לעשן קנביס שהוא 100 אחוז טבעי. במצבו הקשה, כבר אין לו מה להפסיד ואף על פי כן הרופא שלו מתנגד, ולו אין מה לעשות בנידון. כשאני שומעת אנשים סובלים בבית החולים, אני מציעה להם לבקש את הקנביס, כי אם אפשר לסבול הרבה פחות, אז בעצם למה לא?".
 
ומה על המשטרה, אף פעם לא עשו לכם בעיות?
משה: "האמת שלא, וגם לא חשבתי שזה אפשרי. מכל מקום, רחל נושאת עליה את האישור הרפואי לשימוש בקנביס, לכל מקרה".
 
מה הילדים חושבים על זה?
"הילדים שראו את אמא פתאום מעשנת התפלאו, הסברנו להם שמדובר בתרופה מיוחדת שאמא לוקחת בדרך כזו במקום בכדורים, יש גבול למה שהם צריכים לדעת, ואחרי הכל, זו באמת התרופה שלה...".
 
עדיין חוששים
קרוב ל- 900 חולים שונים בארץ מחזיקים כיום ברשיון משרד הבריאות לעשן את הקנביס הרפואי מתוך כוונה להקל על כאביהם. מדובר בכמות מזערית של חולים ביחס לכמות האמיתית הקיימת בארץ. באילת ישנם לא יותר משמונה חולים בלבד המחזיקים ברשיון המדובר. בין הזכאים לקבל את האישור המיוחד ישנם חולי סרטן, קטועי גפיים, חולים במחלות קשות המלוות בכאבים ואפילו הלומי קרב קיבלו לאחרונה אישור לשימוש בקנביס שמחזיר להם ולו מעט מהשקט הנפשי הנחוץ להם על מנת לחזור למסלול החיים הרגיל. 
ד"ר יהודה ברוך, מנהל המרכז הרפואי לבריאות הנפש 'אברבנאל', הוא האיש בעל הסמכות הבלעדית בארץ להנפיק את רשיונות האחזקה, השימוש, הייצור והשינוע של הקנביס המוגדרים עדיין ואף על פי כן כ'סמים מסוכנים' לצרכים רפואיים, ולמרות ההיתרים הללו, מסתבר שגם היום, חלק גדול מהמשתמשים בקנביס, עדיין לא מוכן לדבר על זה. לראייה, כמה וכמה מהמטופלים בקנביס הרפואי באילת לא זו בלבד שסרבו לשתף פעולה, אלא גם נבהלו
מהעובדה שהגענו אליהם במהלך התחקיר. רחל, לעומתם לא חששה, נהפוך הוא, היא אפילו חשבה בתחילה להתראיין בשם מלא, אלא שאז חששה מבעיות עם המשטרה או מהעובדה שיהיו מי שיטענו בפני ילדיה דברים כדוגמת "אמא שלכם חשישניקית"...ועדיין רחל שמה לה למטרה לנסות לקדם עד כמה שאפשר את המודעות לקנביס בארץ, כי מה שטוב עבורה, יכול להיות טוב עבור עוד אלפי חולים שכלל לא מודעים לנושא. "אם הייתי מצפה שהרופאים יעדכנו אותי בנושא, לא הייתי מגיעה לזה", היא אומרת בעצב.
 
מה קורה ב'יוספטל'?אחת הבעיות הניצבות בפני חולים באילת המחזיקים בידם אישור רפואי לשימוש בקנביס הוא השינוע לאילת, שכן לא כל הזמן עולם בידם לעלות למרכז הארץ. לפני כשלושה חודשים התבשרו חמישה חולים כאלו כי לראשונה בארץ יחלק בית המרקחת של בית החולים 'יוספטל' בעיר את הקנביס על פי האישורים הרפואיים. בכך הוכר 'יוספטל' על ידי אגף הרוקחות במשרד הבריאות כבית המרקחת הראשון והיחיד בארץ המורשה לספק מנות קנביס ואולם זמן קצר בלבד נמשך הסדר זה. כיום כבר לא קיים עוד ההסדר מול בית החולים. בניסיון להבין על מה ולמה נכשל הדבר פנינו לדוברת בית החולים 'יוספטל' ואולם לה לא היו תשובות בנושא. הדוברת הפנתה אותנו אל דוקטור ברוך ואולם עד לסגירת הגיליון לא הצלחנו ליצור איתו קשר וגם לא קיבלנו את תגובת משרד הבריאות בנושא. 'ערב ערב' ימשיך לעקוב.
 
מהו קנביס רפואי?
(מתוך אתר האינטרנט 'תיקון עולם')
"צמח הקנביס מכיל חומרים ייחודיים (קנבינואידים, ובעיקר THC) הקיימים גם באופן טבעי בגוף ... הם משפיעים על כל מערכות הגוף. הקנביס הרפואי מגודל בחממות מיוחדות תוך שמירה והקפדה על תנאי גידול נאותים...בתנאים אורגניים לחלוטין...רוב החומר הפעיל מרוכז בפריחה של נקבת הצמח...השימוש היעיל ביותר בתרופה הוא בעישון...החומרים הפעילים חודרים ביעילות ובמהירות דרך הריאות ומתחילים להשפיע תוך דקות ספורות".
 
http://www.ereverev.co.il/article.asp?id=6953