סרטן

סרטן, המכונה גם ממאירות, היא מחלה המאופיינת בחלוקת תאים לא תקינה שיכולה ליצר גידולים ולהשמיד רקמות גוף. קיימים למעלה מ-100 סוגי סרטן כולל שד, עור, ריאה, מעי גס, ערמונית ולימפומה ויכול לפגוע בכל באזור של הגוף. אחד מסימני ההיכר של תאים סרטניים הוא יכולתם להתפשט לאזורים אחרים בגוף באמצעות תהליך המכונה "גרורות", כאשר תאי סרטן צומחים בקצב גבוה מידי ויוצא מכלל שליטה ומצופפים בתאים הנורמליים. סוגים שונים של סרטן גדלים ומתפשטים בשיעורים משתנים וכתוצאה מכך, מגיבים בצורה שונה לטיפול. הכלים הנפוצים ביותר בהם משתמשים הרופאים למניעת סרטן הם כימותרפיה, הקרנות וניתוחים, כאשר המטופלים זקוקים לעתים קרובות לשניים או יותר מטיפולים אלה. ישנם סוגי סרטן המייצרים גידולים ממאירים בעוד שאחרים, כמו לוקמיה, משפיעים על תאי הדם ומח העצם. את התקדמות המחלה מדרגים בשלבים מ-1 ועד 4 המצביעים על כמה רחוק התאים הסרטניים התפשטו מאיבר המקור שלהם, כאשר שלב 4 הוא השלב המתקדם ביותר.

ברוב מקרי הסרטן, מדענים אינם יכולים לזהות גורם אחד ספציפי להופעת המחלה, רק 5-10% מהמקרים נובעים מגנטיקה תורשתית. ידוע כי שימוש מופרז בטבק ואלכוהול, חשיפה לקרינה מייננת או לקרני שמש, זיהומים מסוימים (כמו HPV, צהבת B ו-C), ומזהמים סביבתיים, מגדילים את הסיכוי לפתח את המחלה. בכדי להימנע ממחלת הסרטן, הרופאים ממליצים לשמור על משקל ותזונה בריאים, להתאמן באופן קבוע, לחסן נגד מחלות זיהומיות, להגביל צריכת בשרים אדומים ומעובדים ולהיזהר מחשיפה לשמש. 

תסמינים של סרטן שונים זה מזה מאד מכיוון שאין גרסה אחת של המחלה. רוב החולים, 70-90% עם סרטן בשלב מאוחר, מדווחים כי חוו כאבים. אלו המטופלים בכימותרפיה והקרנות, סובלים לעתים קרובות מבחילות והקאות ומסיבה זו, טיפול פליאטיבי שמטרתו להקל על הסימפטומים ותופעות הלוואי מהווה את הבסיס לרוב התחום האונקולוגי.

חולי סרטן רבים, מתקשים למצוא מזור לניהול הכאב והסבל שלהם. לכן, סרטן הוא כבר מזמן התוויה מאושרת על ידי משרד הבריאות הישראלי לקבלת טיפול בקנאביס רפואי מכיוון שהוא טומן בחובו מעט תופעות לוואי חמורות, אם בכלל, תוך מתן הקלה רבה בסימפטומים.

בין השנים 2015-2017, ליהי בר-לב שליידר, ראש מערך המחקר שלנו, בשיתוף עם המרכז הרפואי האוניברסיטאי סורוקה ואוניברסיטת בן גוריון ערכו מחקר שעסק בהשפעות הקנאביס בקרב אוכלוסייה גדולה של חולי סרטן. מטרת המחקר היתה לבדוק את המאפיינים האפידמיולוגים, הבטיחות ואת תופעות הלוואי של מוצרי קנאביס רפואי של תיקון עולם לטיפול תומך. המדענים ניתחו מאגר של 2,979 חולי סרטן בנוגע ליכולת הקנאביס לשפר את הסימפטומים ואת איכות החיים. לפניכם מספר תוצאות מרגשות:

• שיפור כללי –  95.9% דיווחו על שיפור במצבם, 45 חולים (3.7%) דיווחו על חוסר שינוי וארבעה חולים (0.3%) דיווחו על הידרדרות במצבם הרפואי.

• ירידה בצריכת תרופות – לפני תחילת הטיפול מטופלים נטלו בממוצע 3.9 תרופות קבועות שונות למטופל. אחרי חצי שנה של טיפול בקנאביס 35.1% מהם דיווחו על הפחתה בצריכת התרופות. אופיאטים, למשל, הייתה המשפחה הכי שכיחה לטיפול לפני תחילת הטיפול, נצרכה ע"י 344 מטופלים (33.9%). כעבור חצי שנה 36.0% מהם הפסיקו לצרוך אופיאטים.

• ירידה מובהקת בעוצמת הכאב – לפני תחילת הטיפול 52.9% מהמטופלים דיווחו על כאבים בטווח של 8 עד 10 (סולם מ-1 עד 10), בעוד שרק 4.6% דיווחו על עוצמות אלו לאחר שישה חודשי טיפול.

• שיפור מובהק באיכות החיים – לפני תחילת הטיפול 18.7% בלבד דיווחו על איכות חיים טובה ואילו אחרי חצי שנה 69.5% דיווחו על איכות חיים טובה.

• 362 מטופלים (שהם 30.1% מהמשיבים) דיווחו על תופעות לוואי. תופעות הלוואי השכיחות ביותר הן סחרחורות, יובש בפה, תיאבון מוגבר, ישנוניות, השפעה פסיכו-אקטיבית, בחילות וחולשה.

• הטיפול בקנאביס כטיפול תומך לחולי סרטן נראה כאפשרות יעילה ובטוחה לעזור לחולים להתמודד עם הסימפטומים הנובעים ממחלת הסרטן.

עשית כבר לייק לעמוד הפייסבוק שלנו?

חיפוש לפי מילת מפתח

פוסטים אחרונים בבלוג

brain-thinking

טיפול בתסמונת ז'יל דה לה טורט

הפחתת הפרעות התנהגות הנגרמות מדמנציה

honey

ניתוח אוכלוסייה כללית של מטופלי קנאביס רפואי

שיתוף העמוד

תודה על הגשת מועמדותך, במידה וקורות החיים ימצאו רלוונטיים ניצור קשר. בהצלחה!