קרוהן

מחלת קרוהן הינה מחלה השייכת לקבוצת מחלות מעי דלקתיות – IBD, המחלה מאופיינת בקיום של דלקת כרונית או התקפית במערכת העיכול, הנוצרת על ידי שפעול אדיופטי של מערכת החיסון.

המחלה היא מחלה כרונית, מה שאומר שרוב החולים יחוו תסמינים והתפרצויות מתמשכות, או התקפות, הנעות בין קל לסכנת חיים.

הדלקת יכולה לערב כל אחד מהחלקים של מערכת העיכול, מחלל הפה ועד לפי הטבעת אך אצל רוב החולים המעורבות הדלקתית היא בקצה המעי הדק ובמעי הגס המקורב. לרוב, הדלקת יכולה לערב את כל שכבות דופן המעי ובהתאם לכך עלולים להופיע סיבוכים שונים כגון היצרות חלל המעי, מורסה תוך בטנית או היווצרות של  פיסטולות בין לולאות מעי סמוכות או מלולאת מעי דלקתית לאיברים סמוכים- שלפוחית השתן, הווגינה או דופן הבטן.

מערכת החיסון בגוף האדם מיועדות לתקוף פולשים זרים כמו חיידקים ווירוסים אך אצל אנשים הסובלים ממחלת הקרוהן, מערכת החיסון תוקפת חיידקים לא מזיקים הקיימים באופן תקין בחלל המעי ומקורם מהתזונה או מהפלורה הטבעית. במחלת הקרוהן, קיימת עדות לשפעול ממושך של מערכת החיסון, דבר היוצר דלקת בדופן המעי.

הסיבה לשפעול מערכת החיסון, לא ברורה האם מדובר במיקרואורגניזם פתוגני שטרם זוהה או אבדן של אותה סבילות חיסונית הקיימת במצב תקין.

מחקרים מצביעים על כך שקיים מרכיב תורשתי, הסיכון של קרוב משפחה מדרגה ראשונה של חולה קרוהן לפתח את המחלה גבוה פי 14-15 לעומת הסיכון בקרב האוכלוסייה הכללית. העלייה בשכיחות המחלה בעשורים האחרונים, והקשר בין ההיארעות לרמה הסוציואקונומית מרמזים על חשיבותם של הגורמים הסביבתיים, כפי הנראה מדובר בהיעדר חשיפה מוקדמת למחוללים כגון תולעים וחיידקים מבעלי חיים שונים. חשיפה זו חשובה להתפתחות מערכת הבקרה של מערכת החיסון.

הסימפטומים הנפוצים כוללים ירידה בתיאבון ובמשקל, חום, עייפות, כאבי בטן והתכווצויות, שלשול, דימומים ובמקרים חמורים יותר גם דלקות עור, עיניים ומפרקים, דרכי כבד ומרה.

סיבוכים יכולים להתבטא בכיבים וחסימות מעי ולהעלות את הסיכון לסרטן המעי הגס.

לא ניתן לחזות כיצד המחלה תשפיע על כל אחד מהסובלים ממנה. תיקון עולם ערכה מחקר בשיתוף עם ד"ר נפתלי וצוות חוקרים. במחקר השתמשו בזן ארז ונמצא כי 45% מהחולים שהשתתפו במחקר הגיעו לרמיסיה מוחלטת ו-90% דיווחו על הפחתה משמעותית של תסמיני המחלה, ללא תופעות לוואי משמעותיות.

בבית תיקון עולם, צוות האחים והאחיות שלנו, יעזרו בתוצאות המחקרים בכדי להתאים טיפול ספציפי לסימפטומים מהם סובל כל אחד מהמטופלים, באופן אישי וממוקד לצרכיו האישיים ובהתאם למרשם הרופא.

מחקר פרוספקטיבי על קרוהן

מחקר תצפיתי על קרוהן

עשית כבר לייק לעמוד הפייסבוק שלנו?

חיפוש לפי מילת מפתח

פוסטים אחרונים בבלוג

brain-thinking

טיפול בתסמונת ז'יל דה לה טורט

הפחתת הפרעות התנהגות הנגרמות מדמנציה

honey

ניתוח אוכלוסייה כללית של מטופלי קנאביס רפואי

שיתוף העמוד

תודה על הגשת מועמדותך, במידה וקורות החיים ימצאו רלוונטיים ניצור קשר. בהצלחה!