נעים להכיר: אלמוג ואבידקל

"מעריב" עדי חשמונאי 11/9/2013

זני קנאביס רפואי שפותחו בארץ, זכו לשמות ארציים. מעתה חולים יעשנו אלמוג לכאבים חזקים ואבידקל לדלקת פרקים.

בתוך פחות מעשור הפכה ישראל בשקט בשקט למעצמה בינלאומיות בתחום המחקר והפיתוח של זני הקנביס הרפואי וכיום קיימות בארץ לא פחות משבע חברות בתעשייה שהפכה למשגשגת. הזנים שמפותחים מותאמים לסוג המחלה או הכאב - והם מקבלים שמות עבריים. כך למשל ארז, דורית, ערן, אלמוג, אור ואלה, שמות נפוצים בישראל, משמשים גם כשמות של תרופות קנביס שכל אחד מהם נותן מענה לבעיה בריאותית שונה.

"ישנם שני סוגים עיקריים של קנאביס. הראשון הוא האינדיקה שעליו יותר מרגיעים ומרדימים ומתאימים לטיפול בכאבים מאוד חזקים, בסיוטים, פוסט טראומה ובבעיות שינה. הסוג השני הוא הסטיבא המעורר. מעורר תאבון, מעורר את מצב הרוח, נותן תחושה שמחה וקלילה יותר" הסבירה אתמול מעיין וייסברג מחברת "תיקון עולם" לייצור, פיתוח ושיווק זני קנאביס רפואי. 
 
החברות הישראליות מפתחות זנים חדשים שכל אחד מהם מכיל מינונים משתנים של האינדיקה ושל הסטיבא. דבר זה אפשר להן לייעד זנים לסוג של מחלה או כאב שממנו החולים סובלים. "למשל זן אבידקל מתאים במיוחד לדלקת פרקים ומפרקים. אם יש כאבים מאוד חזקים ממקור עצבי או בעיות של סיוטים ונדודי שינה אז זני ארז, אור או ערן אלמוג יוכלו להתאים", סיפר אתמול ערן רייס, העובד בחברה. 
 
שמות הזנים אינם מקריים. מאחורי כל אחד מהם עומד סיפור אנושי של חולים במחלות קשות וממושכות שחלקם אף נפטרו, מתנדבים שפעלו במקום עד שהפך לחברה, פעילים מרכזיים שהיו חולים בעצמם ופעלו לקידום השימוש בקנביס רפואי בישראל. "לאחרונה פיתחנו זן חדש שאנחנו הולכים לקרוא לו ברק אריה. 
 
"ברק אריה ז"ל, איש מוסד בעברו, היה אחד מהמטופלים הראשונים שלנו ופעיל מאוד בולט גם בארגוני הנכים וגם בוועדות הכנסת במטרה לקדם את הקנביס הרפואי. גם זן ארז קרוי על שם אחד מהמטופלים הראשונים שלנו. הוא היה חולה סרטן ולסחף אחריו חולים נוספים למאבק. זן דורית הוא על שם אימו של בעל החברה. דורית הייתה מורה לביולוגיה ופרשה מההוראה כדי להיות חקלאית בחברה", סיפר רייס. 
 
http://www.nrg.co.il/online/1/ART2/506/198.html